Forum ERA VHS  Strona Główna
FAQ  ::  Szukaj  ::  Użytkownicy  ::  Grupy  ::  Galerie  ::  Rejestracja  ::  Profil  ::  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ::  Zaloguj

» Podkładanie audio w starych filmach. «


 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ERA VHS Strona Główna » Dyskusje ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
djcoco
cienki bolek
PostWysłany: Nie 8:41, 06 Sie 2017 Powrót do góry



Dołączył: 06 Sie 2017

Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Witam

Czy jest ktoś zainteresowany wyciąganiem ścieżek audio ze starych filmów i podkładaniem ich pod zremasterowane wersje ulubionych klasyków. Wiele wydani starych filmów wyszło zremasterowanych z poprawionym obrazem w 1080p ale bez polskiej ścieżki dźwiękowej.

I tu moje pytanie czy są osoby zajmujące się tym, mający większą wiedzę ode mnie, którzy mogli by w jakiś sposób pomoc, pokierować. A morzę się jakieś instrukcje, przewodniki dla początkujących. Mam kilka ścieżek audio ale brak mi doświadczenia w takim podkładaniu dziwaku nie wiem jakim programem itd....


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
matwiko
zwykły user
PostWysłany: Pon 22:56, 28 Sie 2017 Powrót do góry



Dołączył: 22 Lut 2014

Posty: 41
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Kilka razy podkładałem dźwięk z VHS do obrazu.
Ogólnie zawsze trochę jest zabawy z dopasowaniem. Trzeba dobry program w którym co do klatki można edytować film. Używam Adobe Premierę (brat Photoshopa). Problemem jest że na VHS poza koniecznością zwolnienia z 25 na 24 klatki zdarzają się tablice z prawami autorskimi lub filmy są poucinane/cenzurowane. Często jest to mozolne rzeźbienie bo obraz rozjeżdża się co pare minut o kilka klatek. Różnica 2 klatek jest już zauważalna i widać że mowa rozjerzdza się z ruchem ust.
Robiłem customa do np Goonies i Willow i w wersjach VHS które mam wiele scen było skróconych o kilka sekund czasem o kilka klatek (jakiś drastyczny obraz, przekleństwo itp.) W tych przypadkach była to żmudna praca. Na jednaj ścieżce miałem obraz z VHS na drugiej obraz BD z przezroczystością 50% i leciałem aż znalazłem rozbieżność i ciąłem.

W innych przypadkach udąło się bez żadnych problemów. Wersja SW Decpecialized Powrót Jedi idealnie zgrała się z Niebieską edycją z VHS. Poniżej próbka:

https://www.youtube.com/watch?v=53IyFx_sYhk

Wrzuciłem do Premiere zgrany plik z VHS (zgrywam riperem do mpg potem kompresuje do xvida w formacie avi) ustawiłem prędkość na 95,8% zsynchronizowałem początek i całość się zeszła. Eksportowałem do mp4 i mam gotowy plik


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez matwiko dnia Sob 20:59, 02 Wrz 2017, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
dalton
cienki bolek
PostWysłany: Pon 15:59, 04 Wrz 2017 Powrót do góry



Dołączył: 30 Gru 2016

Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Również zdarzało mi się robić tzw. "customy" na własny użytek, szczególnie jeśli byłem przywiązany do konkretnego lektora w filmie.

Robię to następująco: z filmu wysokiej jakości (z BluRay/DVD) wyciągam ścieżkę dźwiękową, którą następnie dodaję jako ścieżkę w programie Cubase (akurat posiadam, ale w jego miejsce może być dowolny DAW, np. darmowy Audacity). Jako drugą ścieżkę w Cubase dodaję dźwięk zgrany z VHS. Zwykle filmy na BluRay/DVD mają 23.96 klatek/s, natomiast te z VHS - 25. Te drugie należy skonwertować (spowolnić). Do tego procesu używam programu eac3to.

Gdy mam już te ścieżki - oryginalną i drugą, spowolnioną - dopasowuję je w ten sposób, aby ta z VHS "pasowała" do oryginalnej. W Cubase mam podsłuch dwóch na raz. W miejscu, gdzie się rozjeżdżają, albo dodaję trochę ciszy bądź szumu, albo usuwam kilka dziesiątych części sekundy. Na koniec wyciszam bądź usuwam oryginalną ścieżkę z Cubase, eksportuję wynik do wav, konwertuję do AC3 (znów za pomocą eac3to), a następnię łączę ścieżkę video z audio za pomocą programu mkvmerge.

Uff... brzmi na skomplikowane, ale w rzeczywistości jest proste, jednak bywa żmudne. Niektóre ścieżki można dopasować w 15 minut, nad innymi schodzi i z godzinka.

W odróżnieniu od metody matwiko, mi obraz jest w zasadzie niepotrzebny - synchronizuję ścieżkę z VHS do oryginalnego dźwięku i na koniec *musi* pasować do oryginalnego filmu. Choć oczywiście sposób matwiko też da pożądany efekt.

P.S. Gdzieś widziałem poradniki opisujące bardziej szczegółowo cały proces, ale nie potrafię ich teraz odszukać


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez dalton dnia Pon 16:04, 04 Wrz 2017, w całości zmieniany 5 razy
Zobacz profil autora
matwiko
zwykły user
PostWysłany: Pon 20:17, 04 Wrz 2017 Powrót do góry



Dołączył: 22 Lut 2014

Posty: 41
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

też dobra metoda. Próbowałem z samym dźwiękiem ale mi łatwiej patrzeć na obraz. Lektor często zagłusza dźwięk w filmie i nie słychać czy jest zsynchronizowany. No i jak są jakieś plansze dystrybutora czy powycinane fragmenty to też łatwiej porównując obraz.

Mam tylko problem jak eksportuje cały film to obraz mi przelicza na nowo. Trwa to długo i obraz jest stratny bo na nowo skompresowany. Nie mam funkcji aby pozostawił wideo i podmienił w eksportowanym pliku tylko dźwięk. Dlatego zastanawiam się teraz nad opcją eksportu samego dźwięku i tak jak piszesz podmianą w jakimś programie. Czy mkvmerge przelicza potem całość? ile trwa łączenie? Jakiś jeszcze polecasz programik tego typu, aby tylko zamienić dźwięk?


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez matwiko dnia Pon 20:19, 04 Wrz 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
dalton
cienki bolek
PostWysłany: Wto 10:08, 05 Wrz 2017 Powrót do góry



Dołączył: 30 Gru 2016

Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Jeśli chcesz mieć podgląd obrazu, to też nie ma przeszkód. W moim Cubase, który jest już dość stary i używam go wyłącznie z przyzwyczajenia, można załadować plik video (w określonych formatach). Podejrzewam, że w nowszych DAWach też nie będzie z tym problemu.

Faktycznie, lektor czasami zagłusza dźwięk, jednak można to zniwelować pogłaśniając oryginalną ścieżkę. Bywa, że i to nie pomaga - wówczas dopasowuję do siebie dźwięki różnych trzaśnięć drzwi, klaksonów, tupania itp.

Najgorzej synchronizuje się ścieżki z dubbingiem (bajki), albo w kombinacjach typu angielski język w oryginale, a polski lektor nałożony na język francuski czy włoski. Wtedy obraz rzeczywiście jest dobrą pomocą.

Mkvmerge nie kompresuje ponownie ścieżek video ani audio. Zachowuje bit w bit oryginalne strumienie danych. Ile trwa łączenie? Zależy od prędkości dysku. Tyle co kopiowanie pliku danej wielkości. Po przesiadce na SSD filmy wielkości kilkunastu GB mkvmerge przetwarza u mnie może kilka minut.

Jak już wspomniałem, z DAWów przyzwyczaiłem się do starego Cubase LE w wersji z 2006 roku. Jednak wybór jest ogromny: [link widoczny dla zalogowanych]
Zapewne nowsze wersje dają więcej możliwości. Sam używam Cubase głównie jako hosta do wirtualnych instrumentów i grania na klawiaturze MIDI. Generalnie możliwości tego typu programów są znacznie większe niż synchronizacja dwóch ścieżek, z tego względu do amatorskich zastosowań nie polecam zakupu drogiego oprogramowania, bo i tak nie wykorzysta się jego możliwości. Sugeruję użycie darmowego Audacity, który takiemu zadaniu podoła równie dobrze.

Chyba, że pytasz o "zamiennik" dla mkvmerge. Czasami używam Avidemux. Pozwala on m.in. na bezstratne (bez ponownej kompresji) cięcie plików video, jednak tego typu cięć możesz dokonywać tylko w określonych miejscach (tzw. "klatkach kluczowych"). Kolejnym kombajnem jest ffmpeg, jednak jego użycie jest dość trudne (z poziomu konsoli).

Jeszcze jedna uwaga. Dźwięk w filmach najczęściej ma próbkowanie 48kHz, a zdarza się, że ścieżka z VHS, którą podkładam ma 44.1kHz. Wówczas, oprócz zmiany liczby klatek na sekundę, należy zmienić częstotliwość próbkowania na taką, jaką ma oryginalna ścieżka. Do tego procesu także używam programu eac3to. Ponadto Cubase domyślnie operuje w 44.1kHz. Jeśli chcę operować na plikach 48kHz, muszę wcześniej ustawić taką wartość we właściwościach projektu.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez dalton dnia Wto 10:14, 05 Wrz 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Gieferg
CAPTAIN SKULLET
PostWysłany: Pią 21:38, 08 Wrz 2017 Powrót do góry



Dołączył: 21 Lut 2014

Posty: 1531
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Cytat:
Kilka razy podkładałem dźwięk z VHS do obrazu.


A ja kilkaset Smile

Nalezy robić tak, żeby mieć tylko ścieżkę audio, która się potem w byle jakim programie muxuje bez rekompresji video (Ts_Muxer, MKVmerge itp). No i oczywiście tniemy TYLKO i wyłącznie audio, nigdy i pod żadnym pozorem nie docinamy video do dźwięku. Chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego.

A do cięcia (w dowolnym punkcie) i eksportowanie bez rekompresji (działa to przynajmniej na MPEGach) polecam Womble'a (Video Wizard, Mpeg Editor itp.). Ja w tym samym programie robię też synchro, do którego ZAWSZE używam video i jednego i drugiego audio - na samym video + dopasowywane audio nie da się tego zrobić dokładnie, a słuchając jednocześnie jednej i drugiej ścieżki od razu słychać "echo" gdy się rozjeżdżają. Niektórzy lubią się też bawić w porównywanie tych całych wykresów dźwięku widocznych w niektórych programach (nie pamiętam jak się to nazywa), ale osobiście nie lubię tej metody.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Gieferg dnia Pią 21:50, 08 Wrz 2017, w całości zmieniany 6 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ERA VHS Strona Główna » Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB :: TELEVISION theme by Kisioł . Programosy
 
Regulamin